fbpx

Jak koupit nemovitost v itálii

Jak koupit nemovitost v itálii

Jak koupit nemovitost v itálii

Jak probíhá proces koupě nemovitosti
v Itálii

Prvním krokem je jako vždy, vybrat si tu správnou nemovitost. Jakmile máte nemovitost vybranou a vyjednané obchodní podmínky koupě, uzavírá se mezi prodávajícím a kupujícím rezervační smlouva. Rezervační poplatek se liší podle developera, podle projektu, podle realitní kanceláře prodávajícího. Většinou v rozmezí 1 % – 10 % z kupní ceny nemovitosti.

 

NOVOSTAVBA – NEMOVITOST PŘED VÝSTAVBOU ANEBO PŘED KOLAUDACÍ

Při koupi právně neexistující nemovitosti je nutné uzavřít Smlouvu o smlouvě budoucí, tzv. „contratto preliminare“. Tuto smlouvu je za zákona povinnost uzavřít u notáře, kterému se platí notářský poplatek. Odměna notáře je v Itálii stanovena zákonem (notářským dekretem) a odvíjí se od katastrální hodnoty a ceny nemovitosti. Při uzavírání smlouvy budoucí se hradí obvykle záloha na kupní cenu ve výši 20% – 30%.

Zákon také výslovně stanoví, že notářské poplatky hradí u nemovitostních transakcí strana kupující. Kupující má proto právo sám si vybrat notáře u kterého se bude transakce uskutečňovat.

 

Daňové číslo

Jakmile máte nemovitost vybranou anebo zkolaudovanou a je možné převést vlastnické právo k předmětné nemovitosti, je zapotřebí se registrovat u italského Finančního úřadu, abyste obdrželi italské daňové číslo (tzv. codice fiscale). Toto je záležitost circa 20 minut při osobní návštěvě

Na nemovitosti zprostředkované naší společností Vám v případě jazykové bariéry zdarma zajistíme český doprovod na finanční úřad v Sassari pro zajištění tohoto daňového čísla.

Notář

V Itálii, tak jako ve většině zemí v západní Evropě, právní stránku převodu nemovitosti zajišťuje notář. Notář má ze zákona trestněprávní odpovědnost za svá jednání. Notář připravuje sám kupní smlouvu, předepisuje a vybírá od kupujícího veškeré daně a poplatky související s koupí nemovitosti. Proces přípravy kupní smlouvy může v Itálii trvat od 1 do 3 měsíců. Kupní cena v EUR se pak skládá na účet notáře, klasickým SEPA bankovním převodem (zdarma). Někteří notáři přijímají pouze šeky vystavené italskou bankou a proto doporučujeme předem ověřit tuto záležitost u konkrétního prodejce.

Nemovitosti zprostředkované naší společností je možné uhradit klasickým SEPA bankovním převodem z ČR.

Poplatky

Odměna notáře je dána zákonem, příslušným notářským dekretem. Zároveň se platí registrační poplatek za zápis do katastru nemovitostí. Vše dohromady počítejte circa 3.500 Eur, částka se však může lišit dle konkrétního typu nemovitosti.

Daně spojené s převodem vlastnictví k nemovitosti

Základní daňová sazba spojená s pořízením nemovitosti (daň z nabytí nemovitosti) je 2% z kupní ceny v případě 1. nemovitosti v Itálii a zřízení trvalého pobytu v Itálii. Pokud nebudete v Itálii trvale bydlet, základní daňová sazba činí 9%. U second-hand nemovitostí kupovaných od soukromých osob se neplatí ke kupní ceně DPH.

Daň z přidané hodnoty (DPH)

Platí se u nových anebo nově zrekonstruovaných nemovitostí. V takovém případě se již neplatí daň z nabytí nemovitosti – dle odstavce výše. Základní daňová sazba pro rezidenční nemovitosti je 10 %. V případě zřízení trvalého pobytu v Itálii pak 4 %.

Ostatní poplatky

Dále je nutné celou smluvní dokumentaci nechat přeložit do jazyka, kterému kupující rozumí.

Podpis kupní smlouvy probíhá fyzicky v kanceláři notáře, kde je zároveň nutná asistence 3. nezávislé strany, která předčítá smlouvu v jazykové verzi, které kupující rozumí.

Ze zkušenosti doporučujeme počítat s částkou circa 1.500 EUR.

Posledním krokem je převod médií (vodoměr a elektroměr) na nového majitele, tyto náklady se pohybují také v částce kolem 1.800 EUR.

Investiční nemovitosti na Sardinii

Kontaktujte nás

5 + 2 =